ویرایشگر کد، جایی است که برنامه نویسان بیشترین وقت خود را  در آن صرف می کنند.

دو نوع اصلی ویرایشگر کد وجود دارد: IDE ها و ویرایشگرهای سبک وزن(Lightweight). بسیاری از مردم از یک ابزار برای هر نوع استفاده می کنند.

IDE

اصطلاح IDE (Integrated Development Environment) اشاره دارد به یک ویرایشگر قدرتمند با ویژگی های فراوانی که معمولا روی کل پروژه عمل میکند از اسمت پیداست این فقط یک ویرایشگر نیست بلکه یک محیط توسعه کامل هست.

یک IDE پروژه را بارگذاری میکند (میتواند شامل فایل های زیادی باشد) و اجازه میدهد تا در بین فایل ها حرکت کنید تکمیل خودکار بر اساس کل پروژه و ادغام کد ها به وسیله سیستم مدیریت نسخه(مانند گیت) ، یک محیط تست و مسائل مربوط به سطوح پروژه را فراهم در اختیار شما میگذارد.

اگه تاحالا IDE انتخاب نکردید بهتون پیشنهاد میکنم که یکی از IDE های زیر را برگزینید :

  • WebStorm برای frontend development . این شرکت برای اکثر زبان ها ویرایشگر اراپه داده(پولی).
  • NetBeans (رایگان)

این IDE ها cross-platform هستند.

همچنین Visual Studio را برای ویندوز میتوانید استفاده کنید البته با Visual Studio Code اشتباه گرفته نشود. Visual Studio m پولی هست و تنها ویرایش گر ویندوز هست ، برای platform های .net  مناسب هست .نسخه ی رایگان آن به نام Visual Studio Community نامیده می شود.

IDE های پولی زیادی وجود دارند که نسخه آزمایشی ارائه دادند. هزینه شون در مقایسه با حقوقو و دستمزد توسعه دهنده ها در مبلغ ناچیزی هست بنابراین شما بهترین را انتخاب کنید(البته این جمله آخر برای ما ایرانیا صدق نمیکنه نویسنده اشتباه کرده).

ویرایشگرهای سبک وزن (Lightweight )

ویرایشگرهای Lightweight به اندازه IDE ها قدرتمند نیستند، اما سریع، ظریف و ساده هستند.

آنها عموما برای باز کردن و ویرایش مستقیم فایل ها استفاده می شوند.

تفاوت اصلی ویرایشگر های lightweight و IDE این است. که  IDE در سطح پروژه کار میکند بنابر این داده های زیادی را برای شروع باز میکند. در صورت نیاز ساختار پروژه را تحلیل میکند. یک ویرایشگر سبک اگر ما فقط یک فایل داشته باشیم بسیار سریعتر است(در سطحی به کار میاد که میخواهید فایل ها را ویرایش کنید).

در عمل ویرایشگرهای lightweight ممکن است بسیاری از پلاگین ها از جمله تجزیه و تحلیل syntax تکمیل کننده های خودکار، داشته باشند. بنابراین تفاوت بسیاری بین ویرایشگر های lightweight و IDE ها وجود ندارد.

بد نیست به ویرایشگر های lightweight هم نگاه کنید:

  • Visual Studio Code (چند سکویی ، رایگان) بسیاری از ویژگی های IDE ها رو داره.
  • Atom (چند سکویی ، رایگان)
  • Sublime Text (چند سکویی ، برای مدتی رایگان).
  • Notepad++(ویندوز،رایگان)
  • Vim و Emacs هم هستند البته اگه میدونید که چجوری میشه ازشون استفاده کرد.

علاقه مندی من

شخصا ترجیح میدهم که از IDE برای پروژه ها و یک ویرایشگر lightweight برای ویرایش سریع فایل ها استفاده کنم.
 
و استفاده میکنم از :
  • برای یک IDE جاوا اسکریپت – WebStorm (ولی در زمانی که با زبان های دیگه کار میکنم IDE رو عوض میکنم).
  • برای ویرایشگر -Visual Studio Code یا Sublime Text یا Atom.

بیایید بحث نکنیم

ویرایش گرهای که اسم بردم باتوجه به مواردی هستم که خودم و دوستام برای مدتی هست استفاده کردیم و عادت کردیم و باهاشون راحتیم و موقع کد زدن راحتیم و خوشحال.

برنامه نویسای دیگه هم در این دنیا وجود دارند و واحتمال داره از ویرایشگرهای مورد دلخواه خودشون استفاده کنند و باهاش راحت باشند. شما نیازی نیست به گفته های من توجه کنید هر کدوم رو بیشتر دوست دارید هموون رو انتخاب کنید. ویرایشگر ها مثل سایر ابزار های کاربری دیگری هستند که به پروژه و عادت و سلیقه افراد بستگی دارند .

پس فقط کافیه شما یه چیزی انتخاب کنید که لذت ببرید😃

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *