پی اچ پی (مخفف بازگشتی برای PHP: Preprocessor Hypertext) یک زبان برنامه نویسی متن باز هست که استفاده های متعددی به ویژه برای توسعه وب دارد و می تواند در html جاسازی شود.

بیایید با یک مثال بیشتر متوجه بشیم که به چه معنی هست :

Example #1 An introductory example

[php] <!DOCTYPE HTML> <html> <head> <title>Example</title> </head> <body> <?php echo "Hi, I’m a PHP script!"; ?> </body> </html> [/php]

به جای بسیاری از کد های html میتوان php را در صفحه html جایگذاری کرد(در این حالت، خروجی ” Hi, I’m a PHP script! ” است).
کد های php درشروع و پایان دستورالعمل های پردازش قرار دارد :

[php] <?php /*Your Php Code*/ ?> [/php]

که به شما اجازه می دهد تا به “حالت پی اچ پی” بروید و در آخراز آن خارج شوید.

چه چیزی PHP را از زبان های client-side چیزی شبیه جاوا اسکریپت متمایز می کند اینه که کد روی سرور اجرا می شود و HTML را ایجاد می کند و سپس به Client ارسال می شود. Client کد ها را از سرور دریافت میکند و نمیدونه که کد چیست شما حتی میتوانید کد های html خود را با php بسازید.

بهترین چیز برای استفاده از php اینه که برای تازه کارها بسیار ساده هست اما ویژگی های پیشرفته ای رو برای برنامه نویسان حرفه ای ارائه میدهد.نگران نباشید خواندن لیست طولانی از ویژگی های PHP است.شما میتوانید با چند ساعت شروع به اسکریپت نویسی ساده کنید.

اگر چه توسعه پی اچ پی در اسکریپت های سمت سرور متمرکز است، شما می توانید با آن کار بسیار بیشتری انجام دهید. در ادامه چیز های بیشتری رو در مورد اینکه چه کاری را میتوان با php انجام داد رو متوجه میشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *